Conference Leadership

Conference Chairs

Taehyun Rhee, Victoria University of Wellington
Shi-Min Hu, Tsinghua University
Holly Rushmeier, Yale University

Program Chairs

Fang-Lue Zhang, Victoria University of Wellington
Elmar Eisemann, Delft University of Technology
Alec Jacobson, University of Toronto

Poster Chairs

Sung-hee Lee, KAIST
Stefanie Zollmann, University of Otago

Work In Progress (WIP) Chairs

Makoto Okabe, Shizuoka University
Burkhard Wuensche, The University of Auckland

Local Chairs

Alex Doronin, Victoria University of Wellington
Neil Dodgson, Victoria University of Wellington

Local Committee

Andrew Chalmers
Daniel Pires
Kevin Shedlock
Junhong Zhao
Rafael Kuffner dos Anjos
Richard Roberts
Siyun Thompson

Program Committee

Albert Chern (UCSD),  Alla Sheffer (University of British Columbia), Amir Vaxman  (Utrecht University), Anjul Patney  (NVIDIA), Anton Kaplanyan (Oculus),  Bedrich Benes (Purdue),  Bernhard Thomaszewski (University de Montreal), Bo Zhu  (Dartmouth College), Changqing Zou  (UMIACS), Chris Wyman (NVIDIA Research),  Christian Roessl (Uni Magdeburg), Christopher Batty  (University of Waterloo), Craig Schroeder  (University of California at Riverside), Daniel Holden (Ubisoft),  David Levin (University of Toronto),  Diego Gutierrez (University of Zaragoza), Dominik Michels  (KAUST), Dongming Yan  (Chinese Academy of Sciences), Enhua Wu (Macau University),  Enrico Gobbetti (CRS4), Etienne Corman  (CNRS), Etienne Vouga  (UT Austin), Fabio Pellacini (Sapienza University of Rome),  Feng Xu (Tsinghua University),  George Drettakis (INRIA Sophia Antipolis),  Gurprit Singh (MPI for Informatics), Hao Zhang  (Simon Fraser University), He Wang  (University of Leeds), Hendrik Lensch  (University of Tuebingen), Holger Theisel  (University of Magdeburg), Hong Qin  (Stony Brook University), Hongbo Fu  (City University of Hong Kong), Hongzhi Wu  (Zhejiang University), Hsueh-Ti Liu  (University of Toronto), Hui Huang  (Shenzhen University), Inkwon Lee  (Yonsei university),  Ioannis Gkioulekas (CMU),  Jean Michel Dischler (University Strasbourg),  Jean-Marc Thiery (Telecom-ParisTech),  Jianchao Tan (Kwai),  Jiri Kosinka  (Groningen), Jue Wang  (Megvii), Jun-Yan Zhu  (MIT), Jungdam Won  (Seoul National University),  Junyong Noh  (KAIST), Justin Solomon  (MIT), Kai Xu  (National University of Defense Technology), Kang Hoon Lee  (Kwangwoon University), Karan Singh  (Toronto), Kartic Subr  (Edinburgh), Kun Xu  (Tsinghua University), Lei Zhang  (Beijing Institute of Technology), Leif Kobbelt  (RWTH Aachen University), Lin Gao  (Institute of Computing of CAS), Lingqi Yan  (UCSB), Marc Stamminger  (University of Erlangen), Marco Tarini  (University Milano/CNR), Markus Steinberger  (TU Graz), Melina Skouras  (Inria), Miao Wang  (Beihang University), Miguel Otaduy  (URJC Madrid), Mikhail Bessmeltsev  (University de Montreal), Min H. Kim  (KAIST), Mridul Aanjaneya  (Rutgers), Noam Aigerman  (Adobe), Nobuyuki Umetani  (University of Tokyo), Oded Stein  (Columbia), Paul Kry  (McGill University), Philipp Herholz  (ETH Zurich), Philipp Slusallek  (Saarland University), Pieter Peers  (Williams&Mary College), Pooran Memari  (CNRS), Rahul Narain  (Indian Institute of Technology Delhi), Ruo-Feng Tong  (Zhejiang University), Seungbae Bang  (University of Toronto), Shaoping Lu  (Nankai University), Shuaicheng Liu  (Megvii), Shuang Zhao  (University of California), Song-Hai Zhang  (Tsinghua University), Stefan Jeschke  (NVIDIA), Sung-Eui Yoon  (KAIST), Taesoo Kwon  (Hanyang University), Taku Komura  (Edinburgh University), Tianjia Shao  (Zhejiang University), Tiantian Liu  (MSRA), Tiberiu Popa  (Concordia), Tobias Ritschel  (UCL), Tom Kelly  (Leed University), Vastimil Havran  (CTU Prague), Weiming Dong  (Institute of Automonous of CAS),  Wen-Chieh Lin (National Chiao Tung University),  Wenping Wang (The University of Hong Kong),  Yağız Aksoy (SFU),  Yong-Liang Yang (University of Bath),  Yonghao Yue (Columbia University),  Yongwei Nie (South China University of Technology),  Yoonsang Lee (Hanyang University),  Yoshinori Dobashi (Hokkaido University),  Yotam Gingold (George Mason University),  Yun Zhang (Communication University of Zhejiang)